Ubezpieczenie społeczne jednym z rodzajów pomocy

Ośrodki pomocy społecznej maja także możliwość ubezpieczenia swoich podopiecznych. Takie zadania są jednak stosunkowo rzadko podejmowane przez tego typu instytucje pomocowe. W zakresie ubezpieczenia społecznego, osoby zainteresowane, kierowane są do właściwego urzędu pracy. Zarejestrowanie się w urzędzie skutkuje automatycznym przyznaniem prawa do ubezpieczenia społecznego. Tylko taka forma zabezpieczenia daje możliwość darmowego korzystania z opieki lekarskiej, zarówno w zakresie podstawowej opieki medycznej, jak i specjalistycznych konsultacji lekarskich. Ośrodki pomocy społecznej ubezpieczają swoich podopiecznych w momentach pojawienia się takich konieczności. Oznacza to, że najczęściej zapotrzebowania na objęcie ubezpieczeniem zgłaszane są do ośrodków przez wyznaczone szpitale, do których trafiają mieszkańcy danej gminy. W takich sytuacjach dany podopieczny zostaje objęty ubezpieczeniem na określony przedział czasowy. Niejednokrotnie obejmowane są ubezpieczeniem osoby posiadające małoletnie dzieci. Zabezpieczenie odpowiednich warunków życiowych dzieciom stanowi podstawowy punkt zainteresowania wszelkich instytucji pomocy społecznej. Matki mogą zatem liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o opłacenie ubezpieczenia, oczywiście, jeżeli nie ma innych możliwości.